ورق گالوانیزه

آهن و فولاد از عناصری هستند که به طور معمول دچار خوردگی و زنگ زدگی می شوند که در نهایت باعث تضعیف و فرو ریختن آنها می شود. برای حل این مشکل و محافظت از سازه های فولادی روش های مختلفی وجود دارد. یکی از این روش ها ” ورق گالوانیزه ” است که غالبا بهترین روش برای بیشتر سازه های فولادی محسوب می شود. شاید برایتان سوال باشد که ورق گالوانیزه چیست و چه کاربردهایی دارد. در ادامه این مطلب به این سوال پاسخ خواهیم داد و به کاربردهای مختلف و وسیع این ورق در بسیاری از جاها خواهیم پرداخت .

 زنگ زدگی در ورق های گالوانیزه 

زنگ زدگی نام دیگر اکسید آهن است و زمانی رخ می دهد که آهن یا آلیاژ حاوی آهن مثل فولاد، برای مدتی طولانی در معرض اکسیژن و رطوبت باشد و با گذشت زمان اکسیژن با فلز در سطح اتمی ترکیب می شود و ترکیبی جدید به نام اکسید را تشکیل می دهند که این ترکیب باعث تضعیف پیوندهای فلز می گردد. آب با شکستن مولکول اکسیژن، به واکنش آهن با اکسیژن کمک می کند.

در ابتدای واکنش، آهن الکترون های خود را به اکسیژن می دهد. سپس یون های آهن با آب واکنش می دهند تا هیدروکسید آهن و هیدروژن تشکیل شوند. پس از این واکنش و با انجام اکسایش بر سطح یک جسم آهنی، آند تشکیل می شود و در بخش دیگری از این سطح آب و اکسیژن حضور دارند، کاتد تشکیل می شود.

فرایند صورت گرفته سبب شکل گیری یک سلول ولتایی یا پیل ولتایی کوچک می شود و با حرکت آندها به سمت کاتدها زنگ زدگی ایجاد می شود. برای جلوگیری از زنگ زدگی و مقاوم کردن فلزات از ورق گالوانیزه استفاده می شود .

تولید ورق گالوانیزه

ورق گالوانیزه در واقع به خودی خود یک فلز خاص محسوب نمی شود. به عبارت دیگر در تولید آن ها از فلزاتی همچون آهن و فولاد استفاده می شود که تغییراتی روی آن ها انجام شده و به صورت ورق های گالوانیزه در مکان های بسیاری از آن ها استفاده می شود. از جمله این تغییرات، پوشش دهی آن ها با فلز روی می باشد. با پوشش دهی این ورق ها که معمولا و در بسیاری از موارد از فولاد و یا آهن تولید می شوند و مقاومت بسیار بالایی دارند، بر مقاومت آن ها افزوده شده و از زنگ زدگی و اکسیده شدن در مقابل هوا جلوگیری به عمل می آید. لذا میزان استفاده از ورق های گالوانیزه به دلیل این خاصیت بسیار افزایش یافته و در موارد بسیاری از این ورق ها برای پوشش دهی استفاده می شود. به عنوان مثال یکی از مهم ترین و پر استفاده ترین موارد کاربرد آن برای پوشش دهی پشت بام ها می باشد که در بسیاری از کشور های جهان از این ورق ها برای ایجاد پوشش روی پشت بام ها استفاده می شود.

ورق گالوانیزه و کاربردهای آن

همانطور که گفتیم از مشکلات اصلی در صنعت، خوردگی ورق های فولادی است که هر ساله هزینه های زیادی صرف تعمیرات ناشی از آسیب دیدگی در اثر خوردگی فولاد می شود. برخی از این خسارت ها نیز قابل جبران نیستند ولی با ورود ورق گالوانیزه به بازار فولاد این مشکل رفع شد و طرفداران بسیاری پیدا کرد. همانطور که گفته شد وسعت استفاده از ورق گالوانیزه بسیار زیاد است. و در مناطق و محیط هایی که در معرض خوردگی فولاد هستند مورد استفاده قرار می گیرد. از کاربردهای این محصول می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • استفاده از ورق گالوانیزه برای پوشش دهی پشت بام ساختمان ها

یکی از اصلی ترین و مهم ترین کاربردها ، استفاده از آن ها در پوشش دهی پشت بام ساختمان ها می باشد. به دلیل مقاومت بالایی که این نوع ورق ها در برابر اکسیده شدن و زنگ زدن دارا می باشند، از آن ها در پوشش دادن پشت بام ها استفاده های زیادی می شود.

  • استفاده از ورق گالوانیزه برای تولید کانال های کولر و بخاری

یکی دیگر از کاربرد ها، کاربرد آن در تولید انواع کانال هایی که در مجاورت هوا قرار دارند و احتمال زنگ زدن آن ها وجود دارد، از جمله کانال های کولر و لوله های بخاری و … می باشد. در صورتی که از ورق های گالوانیزه در تولید این کانال ها و لوله ها استفاده شود، عمر آن ها بیشتر شده و صرفه اقتصادی بیشتری خواهند داشت.

  • کاربرد ورق گالوانیزه در تولید و کارگذاری خطوط انتقال آب

یکی دیگر از مهم ترین استفاده های این نوع محصولات ، کاربرد آن در تولید لوله های آب و انتقال آب از منابع اصلی شهر ها می باشد که عمدتا در مقابل هوا قرار دارند و درصد احتمال زنگ زدن و خوردگی آن ها بالا می باشد.

اصولا هر محصول فلزی یا آهنی که در مجاورت هوا قرار می گیرد ممکن است در طول زمان دچار اکسید شدگی و یا زنگ زدگی شود. استفاده از این ورق می تواند باعث افزایش عمر محصولات فلزی شده و از زنگ زدن آن ها جلوگیری به عمل آورد.

 

مزایای استفاده از ورق های گالوانیزه

ورق های گالوانیزه را به راحتی و با خیال آسوده می توانید در مناطق بسیار مرطوب و در معرض خوردگی استفاده کنید و مطمئن باشید که پوشش استفاده شده بر روی این ورق ها تمام سطوح فولاد از جمله: گوشه و فرو رفتگی ها را پوشش می دهد و از زنگ زدگی آن ها جلوگیری می کند. هیچ کدام از پوشش های استفاده شده برای جلوگیری از خوردگی ورق های فولادی و زنگ زدگی آن ها مانند ورق های گالوانیزه مقاوم نمی باشند. این نوع ورق ها مزایای بسیاری در ساخت و ساز دارد از جمله ی این مزایا می توان به طول عمر طولانی بین 20 تا 70 سال، هزینه ی کم، بازرسی آسان، سادگی در تمیز کردن، صرفه جویی در منابع و قابلیت اطمینان بالا اشاره کرد .

هزینه ی اولیه ی کمتر برای محافظت از مقاطع فولادی روش های مختلفی وجود دارد

که روش گالوانیزاسیون هزینه ی کمتری دارد و مقرون به صرفه تر است

استهلاک و هزینه کمتر  نسبت به سایر روش های نگهداری آهن گالوانیزه استهلاک کمترو هزینه ی نگهداری پایین  تری دارد.

عمر مفید بالا  ورق گالوانیزه عمر مفید بسیار بالایی دارد و در محیط های مرطوب ۲۲ تا ۳۴ سال عمر می کند

ورق ضخامت در بازار از ضخامت ۰/۱۸ میل تا ۶ میلی متر موجود می باشد .

ورق گالوانیزه در کارخانه به ۲ صورت تولید می شود : رول فرم و فابریک ،

که ورق های گالوانیزه رول فرم دارای ضخامت های بالا می باشند.

هر رول ورق گالوانیزه به طور تقریبی بین ۴/۸۰۰ تا ۷/۲۰۰ کیلوگرم  می باشد

آهن فلز بزرگترین مرکز فروش ورق گالوانیزه در سراسر کشور

قیمت ورق گالوانیزه

سفارش گالوانیزه در آهن فلز

ورق گالوانیزه در ضخامت و عرض‌های مختلف به دو صورت رول و برش خورده قابل عرضه در کارخانه، بنگاه تهران، بندر انزلی و بندرعباس است. آهن فلز همچنین انواع خدمات برش، فرمینگ، نواربری و پانچ را انجام می‌دهد.

ورق گالوانیزه به دلیل خاصیت ضد زنگ بودن، در بازار از تقاضا بالایی برخوردار است. محدودیت در تولید داخل موجب شده بخشی از این نیاز از طریق ورق‌های وارداتی تأمین ‌شود. بخش زیادی از نوسانات قیمت ورق گالوانیزه را می‌توان همین موضوع دانست.

نام محصولکارخانهمحل ترخیصسفارش
ورق گالوانیزه 40 رول عرض 100ایرانیكف بنگاه تهران
ورق گالوانیزه 40 رول عرض 125ایرانیكف بنگاه تهران
ورق گالوانیزه 50 رول عرض 100ایرانیكف بنگاه تهران
ورق گالوانیزه 50 رول عرض 125ایرانیكف بنگاه تهران
ورق گالوانیزه 60 رول عرض 100ایرانیكف بنگاه تهران
ورق گالوانیزه 60 رول عرض 125ایرانیكف بنگاه تهران
ورق گالوانیزه 70 رول عرض 100ایرانیكف بنگاه تهران
ورق گالوانیزه 70 رول عرض 125ایرانیكف بنگاه تهران
ورق گالوانیزه 80 رول عرض 100ایرانیكف بنگاه تهران
ورق گالوانیزه 80 رول عرض 125ایرانیكف بنگاه تهران
ورق گالوانیزه 90 رول عرض 100ایرانیكف بنگاه تهران
ورق گالوانیزه 90 رول عرض 125ایرانیكف بنگاه تهران
ورق گالوانیزه 1 رول عرض 100ایرانیكف بنگاه تهران
ورق گالوانیزه 1 رول عرض 125ایرانیكف بنگاه تهران
ورق گالوانیزه 1.25 رول عرض 100ایرانیكف بنگاه تهران
ورق گالوانیزه 1.25 رول عرض 125ایرانیكف بنگاه تهران
ورق گالوانیزه 1.5 رول عرض 100ایرانیكف بنگاه تهران
ورق گالوانیزه 1.5 رول عرض 125ایرانیكف بنگاه تهران
ورق گالوانیزه 2 رول عرض 100ایرانیكف بنگاه تهران
ورق گالوانیزه 2 رول عرض 125ایرانیكف بنگاه تهران

توجه : به دلیل نوسانات قیمت آهن در ساعات روز جهت خرید و ارایه نازلترین قیمت ورق گالوانیزه با ما تماس بگیرید

درصورتی که قصد خرید و تهیه دیگر محصولات از قبیل سیم مفتول ، قوطی پروفیل ، لوله گاوانیزه ، توری و مش ، لوله داربستی ، نیلینگ ، ناودانی ، سپری آهنی ، تسمه آهنی ، فروش تیرآهن ، فروش میلگرد ، میلگرد ساده ، ورق آجدار ، ورق سیاه ، انکربولت ، بیس پلیت ، رابیتس ، نبشی  را دارید میتوانید به صفحه فروشگاه آهن فلز مراجعه فرمایید